Eralaen

Siin selgitame, mis on eralaen, kuidas seda taotleda ja kasutada ning millised on selle eelised ja puudused. Samuti anname teile ülevaate parimatest pakkumistest Eestis 2023. aastal ja näitame sulle, kuidas arvutada selle laenu kuumakset ja tagasimakstavat summat. 

Võrdle kõiki laenupakkumisi

🏆 Populaarne meie külastajate seas
Laenusumma 100 € - 5000 €
Laenuperiood 1 kuu - 99 kuud
Intress al. 2%
Vanus 18 a.
 • Kiired laenutaotlused
 • Kiired väljamakse
 • Soodsad tingimused
 • Avatud 7 päeva nädalas
Laenusumma 50 € - 5000 €
Laenuperiood 1 kuu - 60 kuud
Intress al. 27,24%
Vanus 18 a.
Laenusumma 100 € - 5000 €
Laenuperiood 1 päev - 99 kuud
Intress al. 26,85%
Vanus 18 a.
 • Kiired väljamaksed
 • Soodsad tingimused
 • Tasuta leping uutele klientidele
Laenusumma 100 € - 5000 €
Laenuperiood 1 kuu - 5 aastat
Intress al. 1,9%
Vanus 18 a.
 • Madalad intressimäärad
 • Kiired väljamaksed
 • Lisatasuta maksepuhkus
 • Intressid vaid kasutatud summalt
Laenusumma 100 € - 5000 €
Laenuperiood 5 kuud - 60 kuud
Intress al. 27,24%
Vanus 18 a.
Laenusumma 100 € - 10000 €
Laenuperiood 3 kuud - 60 kuud
Intress al. 25,83%
Vanus 18 a.
Laenusumma 300 € - 5000 €
Laenuperiood 3 kuud - 5 aastat
Intress al. 9,9%
Vanus 18 a.
 • Kiire taotlusprotsess
 • Mitmekesised laenutooted

Mis on eralaen?

Eralaen on laen, mida üks eraisik annab teisele eraisikule. Eraisikud võivad üksteisele laenu anda erinevatel eesmärkidel, nagu kodu remontimine, reisimine, uue auto ostmiseks või mõne ootamatu kulutuse katmiseks. Need võivad olla intressiga või intressita ning laenulepingu tingimused sõltuvad mõlema poole kokkuleppest.

eralaen

Eralaenu kiired faktid

 • Eralaenu saab võtta nii eraisikutelt kui ka finantsasutustelt, nagu pangad, krediidiühistud või laenuportaalid.
 • Tagatiseks võib olla kinnisvara, hoius, käendus või muu vara, mis tagab laenu tagasimaksmise.
 • Intressimäär sõltub laenuandja ja laenusaaja vahelisest kokkuleppest ning turutingimustest. Tavaliselt on selle laenu intressimäär kõrgem kui pangalaenu oma.
 • Lepingutasu ja muud kulud sõltuvad laenuandja nõuetest ja teenustasudest. Mõned laenuandjad võivad nõuda ka lepingu notariaalset tõestamist.
 • Tagasimaksegraafik sõltub laenusummast, perioodist ja maksevõimest. Laenu saab tagasi maksta ühekordse maksena, osade kaupa või annuiteetgraafiku alusel.

Edetabel – parimad eralaenud Eestis 2023

LaenuandjaLaenusummaPerioodIntressLepingutasuTagatis
LHV Alates 30 000 €, maksimaalselt 70% tagatise turuväärtusestLeping kuni 10 aastat, graafik kuni 30 aastatAlates 3,5% + euriborKuni 1% laenusummast (minimaalselt 300 €)Kinnisvara või hoius
Omaraha Alates 50 € kuni 10 000 €Kuni 5 aastatAlates 8% kuni 35% aastasAlates 2% laenusummast (minimaalselt 5 €)Käendus
Bondora Alates 500 € kuni 10 000 €Kuni 5 aastatAlates 9,9% kuni 56,9% aastasAlates 2,5% laenusummast (minimaalselt 37,5 €)Käendus
Creditstar Alates 50 € kuni 5000 €Kuni 3 aastatAlates 12% kuni 48% aastasAlates 0% kuni 15% laenusummast (minimaalselt 0 €)Käendus
Bigbank Alates 500 € kuni 20 000 €Kuni 6 aastatAlates 9,9% kuni 23,9% aastasAlates 0% kuni 3% laenusummast (minimaalselt 0 €)Käendus

Kes saavad võtta eralaenu ja mida on vaja laenamiseks?

Eralaenu saavad võtta täisealised Eesti kodanikud või pikaajalise elamisloaga isikud, kes vastavad laenuandja nõuetele. Laenamiseks on vaja esitada isikut tõendav dokument (ID-kaart, pass või elamisloakaart), tõend sissetuleku kohta (palgatõend, pensionitunnistus, raamatupidamisaruanne vms), tõend elukoha kohta (rahvastikuregistri väljavõte, kommunaalarve vms) ja tõend tagatise kohta (kinnistusraamatu väljavõte, hoiuse leping, käendaja andmed vms). Laenuandja võib nõuda ka muid dokumente või andmeid, olenevalt laenu liigist ja tingimustest.

Kellele on sobilik eralaen?

Eralaen on sobilik neile, kes vajavad raha kiiresti ja paindlikult ning ei saa või ei soovi võtta laenu pangast. See on ka hea võimalus investeerida kinnisvarasse, kui pangalaenu tingimused ei ole soodsad. Eralaen on ka alternatiiv neile, kes ei kvalifitseeru pangalaenu saamiseks oma madala sissetuleku, halva krediidiajaloo või muude põhjuste tõttu.

Tavalised laenusummad

Eralaenu laenusummad sõltuvad laenuandja ja laenusaaja kokkuleppest ning tagatise väärtusest. Tavaliselt on need laenusummad vahemikus 50 € kuni 20 000 €, kuid mõnel juhul võivad need olla ka suuremad. Näiteks LHV pakub laenu eraisikutele alates 30 000 € kuni 70% tagatise turuväärtusest.

Eralaen – eelised ja puudused

Eralaenu eelised on:

 • Kiirus ja paindlikkus – saab taotleda ja saada lühikese aja jooksul ning valida endale sobiva laenusumma, perioodi ja tagasimaksegraafiku.
 • Lihtsus ja mugavus – taotlemiseks ei ole vaja palju dokumente ega bürokraatiat ning seda saab teha internetis või telefoni teel.
 • Väiksemad nõuded – saamiseks ei ole vaja väga head krediidiskoori ega suurt sissetulekut ning tagatiseks võib olla ka väiksema väärtusega vara.

Eralaenu puudused on:

 • Kõrgem intressimäär – see on tavaliselt kõrgem kui pangalaenu oma, sest laenuandja võtab suuremat riski.
 • Suuremad kulud – lepingutasu ja muud kulud võivad olla suuremad kui pangalaenu puhul ning lisaks võib tekkida ka notari tasu, kindlustusmakseid ja muid tasusid.
 • Vähem kaitset – eralaenu puhul ei kehti samad seadused ja reeglid nagu pangalaenu puhul ning laenusaaja peab ise hoolitsema oma õiguste ja huvide eest.

Miks ja millal valida eralaen?

Eralaen on hea valik siis, kui:

 • Vajad raha kiiresti ja paindlikult ning ei saa oodata pangalaenu menetlust.
 • Soovid investeerida kinnisvarasse, aga pangalaenu tingimused ei ole soodsad või ei vasta nende nõuetele.
 • Ei saa või ei soovi võtta laenu pangast oma madala sissetuleku, halva krediidiajaloo või muude põhjuste tõttu.
 • Soovid laenata väiksemat summat lühemaks ajaks ning leida endale sobiva laenupartneri.

Eralaen arvutusnäide

LaenusummaPerioodIntressLepingutasuTagatisKuumakseTagasimakstav summa
5000 €3 aastat12% aastas100 €Käendus166,53 €6095,08 €
10 000 €5 aastat10% aastas200 €Kinnisvara (30 000 €)212,47 €12 748,20 €
15 000 €7 aastat8% aastas300 €Kinnisvara (50 000 €)232,22 €19 536,84 €

Tabelis on kasutatud järgmist valemit kuumakse arvutamiseks:

Kuumakse = (Laenusumma x Intress / 12) / (1 – (1 + Intress / 12)^(-Periood x 12))

Tagasimakstav summa on kuumakse korrutatud perioodi kuude arvuga pluss lepingutasu.

Tabelis on näidatud, kuidas eralaenu laenusumma, periood, intress, lepingutasu ja tagatis mõjutavad kuumakset ja tagasimakstavat summat. Mida suurem on laenusumma, intress ja lepingutasu, seda suurem on kuumakse ja tagasimakstav summa. Mida pikem on periood, seda väiksem on kuumakse, kuid seda suurem on tagasimakstav summa. Mida väärtuslikum on tagatis, seda madalam on intress ja seega ka kuumakse ja tagasimakstav summa.

Alternatiivid eralaenule

Mõnel juhul olla mõistlik kaaluda alternatiivseid laene eralaenule, mis võivad pakkuda paremaid tingimusi, turvalisust ja kaitset. Mõned näited alternatiivsetest laenudest eralaenule on:

 • Krediidiühistu laen: Krediidiühistu on mittetulunduslik organisatsioon, mis pakub oma liikmetele finantsteenuseid, sealhulgas laene. Krediidiühistu laenu eeliseks on see, et see võib olla odavam, sest intressimäär on madalam kui pangalaenu või eralaenu oma. Krediidiühistu laenu puuduseks on aga see, et see võib olla piiratud, sest laenusumma ja periood sõltuvad krediidiühistu ressurssidest ja reeglitest.
 • Laenuportaalide laen: Laenuportaalid on veebipõhised platvormid, mis vahendavad laene eraisikute vahel. Laenuportaalide laenu eeliseks on see, et see võib olla mugav ja paindlik, sest laenu saab taotleda ja saada internetis mobiilselaenuna ning valida endale sobiva laenusumma, perioodi ja intressimäära. Laenuportaalide laenu puuduseks on aga see, et see võib olla kallis, sest lisaks intressile tuleb maksta vahel ka lepingutasu ja teenustasu. Tutvu ja võrdle väikelaene ja tarbimislaene siin. Juhul kui sa vajad laenu kindla eesmärgi nimel, siis tutvu ka meie remondilaenu ja ehituslaenuga.
 • Sotsiaalne laen: Sotsiaalne laen on laen, mida antakse inimestele, kes vajavad raha sotsiaalse või humanitaarse eesmärgi saavutamiseks. Sotsiaalse laenu eeliseks on see, et see võib olla soodne või tasuta, sest intressimäär on madal või puudub ning lepingutasu ja muud kulud kaetakse annetustega või toetustega. Sotsiaalse laenu puuduseks on aga see, et see võib olla piiratud, sest laenusumma ja periood sõltuvad projekti vajadustest ja rahastajate nõuetest.

Statistika

Minimaalne laenusumma 50 €
Maksimaalne laenusumma 100,000 €
Intress 1,9%
Laenuperiood 1 kuu – 5 aastat
Raha kohe kätte 9 tk
Raha kohe kätte 24/7 7 tk

Kokkuvõte

Eralaen on laen, mida üks eraisik annab teisele eraisikule erinevatel eesmärkidel. See võib olla intressiga või intressita ning laenulepingu tingimused sõltuvad mõlema poole kokkuleppest. Need laenud võivad olla tagatisega või tagatiseta ning tagatiseks võib olla kinnisvara, hoius, käendus või muu vara. See on sobilik neile, kes vajavad laenata raha kiiresti ja paindlikult ning ei saa või ei soovi võtta laenu pangast. Sellel laenul on aga ka oma puudused, nagu kõrgem intressimäär, suuremad kulud ja vähem kaitset.