Tagatiseta laen on laen, mida saad taotleda ilma isiklikku vara pantimata. See tähendab, et sa ei pea tagatiseks panema näiteks autot, kinnisvara või väärisesemeid. Tagatiseta laen on seega lihtsam ja kiirem võimalus rahastamiseks kui tagatisega laen. Loe lähemalt, milleks on tagatiseta laen sobilik, millised on selle tingimused ja nõuded, kuidas seda taotleda ja leida, millised on selle alternatiivid ja eelised ning puudused.
Tagatiseta laen on laen, mida saad taotleda ilma isiklikku vara pantimata. See tähendab, et laenu saamiseks ei ole vaja tagatiseks panna näiteks autot, kinnisvara või väärisesemeid. Tagatiseta laen on seega lihtsam ja kiirem võimalus rahastamiseks kui tagatisega laen.
Milleks on tagatiseta laen sobilik?
Tagatiseta laen sobib hästi erinevateks eesmärkideks, näiteks:
kodu remontimine või sisustamine
reisimine või puhkus
tervise- või iluteenuste kasutamine
hariduse omandamine või täiendamine
hobidega tegelemine või uute oskuste õppimine
ootamatute kulude katmine
teiste kallimate laenude refinantseerimine
Tagatiseta laenu kasutamine on sinu vaba valik. Sa ei pea põhjendama, miks sa laenu vajad või kuidas sa seda kasutad.
Millises olukorras on mõistlik võtta laenu ilma tagatiseta?
Laenu ilma tagatiseta on mõistlik võtta siis, kui:
sul ei ole piisavalt sääste ega vara, mida tagatiseks panna
sul on stabiilne ja piisav sissetulek, et tagada laenumaksete õigeaegne tasumine
sul on hea krediidiajalugu ja maksekäitumine
sa vajad kiiresti raha väiksema summa ja lühema perioodi jaoks
sa ei taha oma vara seada ohtu juhuks, kui sa ei suuda laenu tagasi maksta
Mis vahe on tagatiseta ja tagatisega laenul?
Tagatiseta laen
Tagatisega laen
Ei vaja vara pantimist
Nõuab vara pantimist
Lihtsam ja kiirem taotlemine
Pikem ja keerulisem taotlemine
Väiksemad summad ja lühemad perioodid
Suuremad summad ja pikemad perioodid
Kõrgem intressimäär
Madalam intressimäär
Suurem paindlikkus
Väiksem paindlikkus
Tähtsaimad tagatiseta laenu tingimused
Tagatiseta laenu tingimused võivad erineda sõltuvalt laenuandjast ja laenusummast. Siiski on mõned olulised tingimused, mida peaksid alati tähele panema:
Laenusumma: on summa, mida sa laenuandjalt saad. Tagatiseta laenu puhul on see tavaliselt vahemikus 100–5000 eurot.
Laenuperiood: on aeg, mille jooksul pead laenu tagasi maksma. Tagatiseta laenu puhul on see tavaliselt vahemikus 5–60 kuud.
Intressimäär: näitab, kui palju maksad laenu eest lisaks põhisummale. Tagatiseta laenu puhul on see tavaliselt vahemikus 9–25% aastas.
Krediidi kulukuse määr: näitab, kui palju maksad laenu eest kokku kõigi tasude ja kuludega. See sisaldab intressimäära, lepingutasu, haldustasu ja muid võimalikke tasusid. Tagatiseta laenu puhul on see tavaliselt vahemikus 15–30% aastas.
Tagasimaksegraafik: näitab, kui palju ja millal pead laenu tagasi maksma. Tagatiseta laenu puhul on see tavaliselt igakuine annuiteetmakse, mis tähendab, et maksad iga kuu sama summa.
Ilma tagatiseta laen internetist
Ilma tagatiseta laenu saad taotleda internetist mugavalt ja kiirelt. Selleks pead tegema järgmised sammud:
Vali sobiv laenuandja ja laenutoode. Võrdle erinevaid pakkumisi ja tingimusi ning leia endale sobivaim variant.
Täida laenutaotlus. Sisesta oma isiku- ja kontaktandmed, sissetuleku ja kohustuste andmed ning soovitud laenusumma ja periood. Nõustu laenutingimustega ja esita taotlus.
Oota vastust. Laenuandja kontrollib sinu andmeid ja krediidivõimekust ning annab sulle teada, kas saad laenu või mitte. Vastus tuleb tavaliselt mõne minuti jooksul.
Allkirjasta leping. Kui saad positiivse vastuse, siis saadetakse sulle lepingu eelnõu, mida saad lugeda ja vajadusel küsimusi esitada. Kui oled nõus lepinguga, siis allkirjasta see digitaalselt oma ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil.
Saad raha oma kontole. Kui leping on allkirjastatud, siis kantakse laenusumma sinu pangakontole. See võib võtta aega mõnest minutist kuni paari tööpäevani, sõltuvalt pangast ja laenuandjast.
Laen ilma tagatiseta pangast
Laen ilma tagatiseta on võimalik saada ka pangast, kuid see võib olla keerulisem ja aeganõudvam kui internetist. Selleks pead tegema järgmised sammud:
Vali sobiv pank ja laenutoode. Uuri erinevate pankade tingimusi ja nõudeid ning leia endale sobivaim variant.
Võta ühendust pangaga. Helista pangale või külasta pangakontorit ning broneeri aeg laenukonsultatsiooniks. Või täida eeltaotlus internetis ning oota panga vastust.
Valmista ette dokumendid. Pank võib küsida sinult erinevaid dokumente, näiteks isikut tõendavat dokumenti, töötõendit, palgatõendit, pangakonto väljavõtet, maksehäirete puudumise tõendit jne. Ole valmis neid esitama.
Läbi laenukonsultatsioon. Panga esindaja selgitab sulle laenutingimusi ja vastab sinu küsimustele. Ta hindab sinu krediidivõimekust ja annab sulle teada, kas saad laenu või mitte.
Allkirjasta leping. Kui saad positiivse vastuse, siis saadetakse sulle lepingu eelnõu, mida saad lugeda ja vajadusel küsimusi esitada. Kui oled nõus lepinguga, siis allkirjasta see digitaalselt või paberil.
Saad raha oma kontole. Kui leping on allkirjastatud, siis kantakse laenusumma sinu pangakontole. See võib võtta aega mõnest tunnist kuni paari tööpäevani.
Soodsaim tagatiseta laen
Soodsaim tagatiseta laen on see, mis pakub sulle madalaimat intressimäära ja krediidi kulukuse määra ning väiksemaid lisatasusid. Soodsa tagatiseta laenu saamiseks pead arvestama järgmiste teguritega:
Sinu krediidivõimekus: see on sinu võime laenu tagasi maksta. Krediidivõimekust mõjutavad sinu sissetulek, kohustused, krediidiajalugu ja maksekäitumine. Mida parem on sinu krediidivõimekus, seda soodsamaid tingimusi saad laenuandjalt.
Laenuandja usaldusväärsus: see on laenuandja maine ja kvaliteet. Usaldusväärne laenuandja pakub sulle selgeid ja ausaid tingimusi, järgib seadusi ja eetikat, ning aitab sind probleemide korral. Usaldusväärset laenuandjat saad ära tunda selle järgi, kas ta on registreeritud Finantsinspektsiooni nimekirjas, kas ta kuulub Eesti Pangaliitu või Eesti Finantsteenuste Assotsiatsiooni, ning kas ta omab positiivseid klientide tagasisideid.
Laenutingimuste võrdlemine: see on erinevate laenupakkumiste analüüsimine ja hindamine. Laenutingimuste võrdlemisel pead pöörama tähelepanu laenusummale, laenuperioodile, intressimäärale, krediidi kulukuse määrale, lepingutasule ja muudele tasudele. Laenutingimuste võrdlemiseks saad kasutada erinevaid veebipõhiseid kalkulaatoreid ja võrdlustabeleid.
Soodsaima tagatiseta laenu leidmiseks soovitame sul järgida neid samme:
Määra kindlaks oma laenuvajadus ja eelarve. Otsusta, kui palju raha sa vajad, milleks sa seda kasutad, ja kui palju sa suudad iga kuu tagasi maksta.
Uuri erinevaid laenupakkujaid ja nende tingimusi. Võrdle erinevaid pakkumisi ja tingimusi ning leia endale sobivaim variant. Ära kiirusta otsusega ega lase end mõjutada reklaamidest või sooduspakkumistest.
Taotle laenu valitud laenuandjalt. Täida laenutaotlus ja esita vajalikud dokumendid. Oota laenuandja vastust ja loe hoolikalt läbi lepingu eelnõu. Kui oled nõus lepinguga, siis allkirjasta see digitaalselt või paberil.
Saad raha oma kontole. Kui leping on allkirjastatud, siis kantakse laenusumma sinu pangakontole. See võib võtta aega mõnest minutist kuni paari tööpäevani.
Parimad tagatiseta laenupakkujad Eestis 2023
Parimad tagatiseta laenupakkujad Eestis 2023 on need, mis pakuvad sulle sobivaid tingimusi, usaldusväärset teenust ja head kliendituge. Parima laenupakkujaga lepingu sõlmimine võib säästa sulle aega, raha ja vaeva. Siin on üks võrdlustabel, mis näitab mõningaid populaarseid tagatiseta laenupakkujaid Eestis 2023:
See tabel ei ole ammendav ega kajasta kõiki võimalikke laenupakkujaid ega tingimusi.
Tagatiseta laen kohe kätte 15 minutiga
Tagatiseta laen kohe kätte 15 minutiga on võimalik saada internetist mõnelt kiirlaenu pakkujalt. Kiirlaen on väikelaen, mida saad taotleda lihtsalt ja kiirelt ning mis kantakse sinu kontole peaaegu kohe. Kiirlaenu puhul ei ole vaja esitada palju dokumente ega oodata pikka vastust. Kiirlaenu saamiseks pead tegema samad laenutaotlemise sammud nagu tagatiseta laenu puhul, siiski võivad mõned laenuandjad soovida lisadokumente.
Millised on tagatiseta laenu alternatiivid
Tagatiseta laenu alternatiivid on muud võimalused rahastamiseks, mis ei nõua vara pantimist. Mõned tagatiseta laenu alternatiivid on:
Krediitkaart: on plastikkaart, mille abil saad teha oste ja väljavõtteid kuni kindlaksmääratud limiidi ulatuses. Krediitkaardi puhul maksad intressi ainult kasutatud summalt ja saad tasuda minimaalse summa või kogu summa igal kuul.
Järelmaks: on makseviis, mille abil saad osta kaupa või teenuseid osade kaupa. Järelmaksu puhul sõlmid müüjaga lepingu, milles lepid kokku maksete arvu, suuruse ja sageduse. Järelmaksu puhul maksad intressi kogu laenusummalt ja pead tasuma igakuiseid makseid.
Hoiuslaen: on laen, mille saad oma hoiuse vastu. Hoiuslaen on mõeldud neile, kes ei taha oma sääste puutuda, aga vajavad kiiresti raha. Hoiuslaenu puhul annad oma hoiuse tagatiseks ja saad laenu kuni 90% hoiuse summast. Hoiuslaenu puhul maksad madalamat intressi kui tagatiseta laenu puhul ja pead tasuma igakuiseid makseid.
Tagatiseta laenu eelised ja puudused
Tagatiseta laenul on nii eeliseid kui ka puuduseid, mida peaksid kaaluma enne laenu taotlemist. Siin on mõned neist:
Eelised
Ei vaja vara pantimist, mis tähendab, et sa ei riski oma vara kaotamisega juhuks, kui sa ei suuda laenu tagasi maksta.
Lihtsam ja kiirem taotlemine, mis tähendab, et sa ei pea esitama palju dokumente ega ootama pikka vastust.
Suurem paindlikkus, mis tähendab, et sa saad valida endale sobiva laenusumma ja perioodi ning kasutada laenu oma äranägemise järgi.
Puudused
Kõrgem intressimäär, mis tähendab, et sa maksad laenu eest rohkem kui tagatisega laenu puhul.
Suurem vastutus, mis tähendab, et sa pead tagama laenumaksete õigeaegse tasumise ning vastama laenuandja nõuetele ja tingimustele.
Suurem krediidirisk, mis tähendab, et kui sa ei suuda laenu tagasi maksta, siis võib see mõjutada sinu krediidiskoori ja maksevõimet ning tuua kaasa lisatasusid ja sanktsioone.
Kokkuvõte
Tagatiseta laen on laen, mida saab taotleda ilma isiklikku vara pantimata. See sobib hästi erinevateks eesmärkideks, näiteks kodu remontimiseks, reisimiseks või ootamatute kulude katmiseks. Tagatiseta laenu saamiseks peab olema stabiilne ja piisav sissetulek, hea krediidiajalugu ja maksekäitumine.
Tagatiseta laenu intressimäär on kõrgem kui tagatisega laenu puhul, kuid see on lihtsam ja kiirem taotleda. Tagatiseta laenu saab taotleda internetist või pangast, võrreldes erinevaid tingimusi ja pakkumisi. Tagatiseta laenu alternatiivid on näiteks krediitkaart, järelmaks või hoiuslaen. Tagatiseta laenul on nii eeliseid kui ka puuduseid, mida tuleb kaaluda enne laenu võtmist.
Toomas Mägi( Sisulooja ja analüütik Laenkohe.ee )
Toomas Mägi on Eesti sisulooja ja majandusteemadel ekspert, kes on omandanud suure populaarsuse oma teadmiste ja teavitustööga laenude ja majanduse valdkonnas. Ta on tuntud oma võime poolest keerukaid majanduslikke mõisteid lihtsustada ja neid laiemale publikule arusaadavaks muuta. Toomas Mägi sisulooming keskendub laenudele ja majandusele, pakkudes oma jälgijatele ja lugejatele põhjalikke selgitusi laenutoodete kohta, rahalise planeerimise strateegiatele ning majandusarengutele nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.