Maksepuhkus

Mis on maksepuhkus?

maksepuhkus

Maksepuhkus on võimalus, mida mõned laenuandjad pakuvad oma klientidele. Seda selleks, et ajutiselt peatada või vähendada laenumaksete tegemist. See võib anda võlgnikule ajutise leevenduse finantsraskuste korral, näiteks ootamatute sündmuste või sissetulekute vähenemise tõttu. Kodulaen ja hüpoteeklaen on näiteks ühed tavalisemad laenud, millega sul on võimalik seda taodelda.

Eesti parimad maksepuhkused 2023

TLaenuandjaLaenu tüüpMaksepuhkuse pikkusMaksepuhkuse hindMaksepuhkuse taotlemine
SwedbankEluasemelaen, väikelaen, autolaen, õppelaen6 kuni 12 kuud20 €Internetipangas või kontoris
SEBEluasemelaen, väikelaen, autolaen, õppelaen6 kuni 12 kuud20 €Internetipangas või kontoris
LHVEluasemelaen, väikelaen, autolaen, õppelaen6 kuni 12 kuud10 €Internetipangas või kontoris
Coop PankVäikelaen, autolaen6 kuud kuni 1 aasta20 € (35 € kontoris)Internetipangas või kontoris
InbankVäikelaen, autolaen3 + 3 kuud25 €E-posti teel
BigbankVäikelaen, autolaen6 kuud19,17 €E-posti teel
FerratumKrediidikonto1 kuuTasutaE-posti teel
Credit24Krediidikonto1 kuuTasutaE-posti teel
CrediteaKrediidikonto, kiirlaen1 kuuTasutaE-posti teel
ClementerHüpoteeklaenKokkuleppel1% laenusummastE-posti teel
Uuendatud detsember 2023

Tingimused

maksepuhkus tingimused

Maksepuhkuse tingimused ja kestus võivad erineda sõltuvalt laenuandjast ja laenulepingust. Mõned olulised aspektid järgmised:

  1. Seda tuleb tavaliselt taotleda laenuandjalt. Võid pöörduda laenuandja poole, selgitades oma olukorda ja paludes ajutist puhkust maksetest. Mõned laenuandjad võivad nõuda täiendavat dokumentatsiooni, et hinnata sobivust ja vajadust.
  2. Selle periood on ajavahemik, mille jooksul võlgnikule ei nõuta laenumaksete tegemist või mille jooksul laenumakseid vähendatakse. See periood võib olla mõne kuu pikkune, kuid see sõltub laenuandjast ja kokkuleppest.
  3. Puhkuse ajal võivad laenu intressid ja muud lisatasud ikkagi koguneda. Mõnel juhul võib laenuandja otsustada intresside ajutise peatamise või kapitaliseerimise üle. See tähendab, et need lisatakse laenusummale ja perioodi lõpus tuleb neid tasuda.

On oluline märkida, et puhkus maksetest ei tähenda laenu tühistamist ega kustutamist. See on ajutine leevendusmeetod, mis võimaldab võlgnikul ajutiselt vähendada või peatada laenumaksete tegemist. Pärast perioodi lõppu tuleb laenumaksed jätkata vastavalt laenulepingus kokkulepitud tingimustele.

Laenuandjad kes võimaldavad maksepuhkust

Maksepuhkus ei ole iseenesest mõistetav ja seda ei paku ka kõik laenuandjad. Siin toome välja usaldusväärsed laenuandjad, kes kindlatel ja määratud tingimustel pakuvad seda oma laenuvõtjatele.

Bondora maksepuhkus

Bondora pakub seda võimalust läbi nende B-Secure teenuse. Selle teenuse abil on võimalik taotleda puhkust maksetest, uut maksegraafiku pikkust või uut kuumaksete kuupäeva.

B-Secure teenuse kasutamise eest tuleb maksta 10 eurot kuus. Selle teenuse abil on võimalik võtta põhiosa puhkust, muuta maksegraafiku pikkust (mis vähendab laenu igakuist kuumakset) või muuta kuumaksete kuupäeva.

Esto

Esto maksepuhkus kestusega 1-3 kuud, tingimusel, et kõik võlgnevused on taotluse esitamise ajaks tasutud. Puhkust maksetest saab aktiveerida 3 kuuks läbi iseteenindusportaali esto-ee.

BigBank

BigBank pakub klientidele võimalust taotleda maksepuhkust, mis võimaldab ajutiselt peatada laenumaksete tegemist või vähendada nende summat. Selle tingimused ja kestus sõltuvad laenu liigist ja individuaalsetest asjaoludest. Taotle puhkust maksetest aadressil nfo@bigbank.ee või helistada 1333.

InBank

Juhul kui sa soovid InBank puhkust maksetest, siis tuleb sul saata kiri aadressile: info@inbank.ee. InBank võimaldab seda, kui selle jaoks tuleb esitada kirjalik avaldus. Ka tingimused kas kestus on individuaalsed. 

Coop pank maksepuhkus

Coop pank maksepuhkus on mõeldud abistama sind rasketel aegadel. Coop Pank väärtustab pikaajalist koostööd ja soovib olla oma klientidele usaldusväärne partner. Nad on valmis aitama sind keerulistel aegadel, pakkudes just seda võimalust. Selleks, et taotleda puhkust maksetest tuleb sul esitada avaldus läbi veebikeskkonna. 

Ferratum maksepuhkus

Ferratum maksepuhkus pakub, mis vabastab sind laenulimiidi miinimumsumma maksekohustusest üheks kuuks. Seda saab kasutada maksimaalselt kaks korda 12-kuulise perioodi jooksul.

Selle kasutamiseks kehtivad järgmised nõuded:

  1. Sul peavad olema juba tasutud vähemalt kaks laenulimiidi arvet.
  2. Sul peavad olema eelnevad arved tasutud tähtaegselt.
  3. Arvel, mille maksepäev on saabunud, ei saa enam puhkust taotleda.

Olge ka teadlik, et selle kasutamisel koguneb laenule intress ja laenu periood pikeneb. Taotlemiseks täida avaldus Ferratumi kodulehel.

Kuidas maksepuhkust saada?

kuidas saada maksepuhkust

Selle taotlemiseks tuleb esitada vastav taotlus pangale. On oluline eelnevalt võtta ühendust pangaga ja selgitada probleemi olemust. Iga probleem on erinev, sõltudes laenu suurusest, intressidest, perioodist jne. Koostöös pangaga leitakse reeglina lahendus, mis ei pruugi alati olla maksepuhkuse vormis, vaid võib hõlmata ka lepingu muutmist, näiteks perioodi pikendamist ja igakuiste maksete vähendamist.

Sellel on erinevaid liike. Näiteks täieliku maksepuhkuse korral peatatakse teatud perioodiks, tavaliselt kuni 6 kuud, kõik laenumaksed. Põhiosa korral peatatakse põhiosa tagasimakse, kuid intressimaksed jätkuvad. Samuti võib lepinguperioodi pikendamine olla üks võimalus, mis vähendab igakuiseid laenumakseid, kuid pikendab laenuperioodi. See võib olla soovitatav lahendus, kui näiteks palgad on langenud või kulud on suurenenud ning probleem püsib pikema aja jooksul.

Mida teha kui maksepuhkust ei anta?

Kui sulle seda mingil põhjusel ei anta või kui eelnevalt oled juba puhkust maksetest kasutatud ning muud pangapoolsed pakutavad võimalused ei ole sobivad, võib kaaluda viimast võimalust – refinantseerimislaen.

Laenude refinantseerimise korral võetakse uus laen, et tasuda juba võetud laenumakseid või kogu laenu võlgnevust. Makseraskuste korral ei ole see soovitatav ning seda võimalust ei tohiks kunagi kasutada, kuna see suurendab tulevikus veelgi rohkem kulusid.

Laenu refinantseerimine on mõttekas ainult siis, kui kallis laen saab asendatud odavamaga. Või näiteks juhul kui pank mingil põhjusel ei nõustu laenuperioodi pikendama, et saada väiksemaid kuumakseid, kuid teise laenuga oleks see võimalik. See oleks ka ainus mõjuv põhjus uue laenu võtmiseks, et tasuda näiteks vana kiirlaenu või väikelaenu. Seeläbi väiksemad laenumaksed, mis ei ületa maksevõimeid ega tekita makseriski ning aitavad märgatavalt leevendada makseraskusi.

KKK

Kellele põhjusel antakse maksepuhkust?

Seda võidakse anda erinevatel põhjustel, näiteks terviseprobleemide, rahalise raskuste tõttu, perekondlike sündmuste (nt sünnitus või lapsehoolduspuhkus), hariduse või muude isiklike vajaduste tõttu. Selle saamiseks tuleb esitada ametlik taotlus ja saada heakskiit lenuandjalt.

Kas maksepuhkuse ajal kogunevad intressid?

Jah, tavaliselt kogunevad selle ajal intressid laenu jäägile. See tähendab, et kuigi laenuvõtja ei pea tagasimakseid tegema, suureneb laen jääk intresside tõttu. Puhkuse lõpus võib laenule lisanduda intresside summa, mis tuleb tulevikus tasuda.

Kas maksepuhkus mõjutab minu krediidiskoori?

See ise ei kahjusta krediidiskoori, kuid see võib sellele viitada krediidiraportis. See omakorda võib mõjutada sinu laenuvõimalusi tulevikus, kuna teised laenuandjad arvestavad seda kui riskifaktorit.

Uppdaterad: 4 detsember 2023