See on juriidiline protsess, mis toimub siis, kui võlgnik ei täida oma võlgnevust võlausaldajale. Olgu selleks näiteks siis väikelaen, kiirlaen, autolaen, hüpoteeklaen või kodulaen. Võlamenetlus on viis, kuidas võlausaldaja saab õiguskaitset ja püüab sundida võlgnikku tasuma võlgnevust või võtma muud meetmed võlgade sissenõudmiseks.
Võlamenetluse protsess võib erineda olenevalt laenuandjast, kuid siin on siiski mõned etapid:
Juhul kui sinu võla tagasimakse hilineb saadab laenuandja sulle võlateate, ehk hakkab võla sissenõudmine. Kui sa viivitad makse tasumisega kas või ühe päeva, on laenuandjal igasugune õigus küsida viivist. Esimene võlateade ehk meeldetuletuskiri on tasuta. Seejärel võidakse küsida maksimaalselt 5 eurot meeldetuletuskirja kohta. Peale meeldetuletskirju on laenuandjal õigus leping sinuga lõpetada ning anda see näiteks üle inkassole (või mõnele muule poolele, kes asjaga edasi tegeleb).
Kui saad võlateavituse, on oluline olukorraga kiiresti tegelema hakata. Pead liiva alla peita kindasti ei tohi. Siin on laena kohe selgitanud välja järgnevad sammud, mis aitavad sul võlgadega tegeleda:
Maksehäireteregister on andmebaas, mida haldab Creditinfo ja kuhu saab sisestada teateid maksehäirete kohta. See register võimaldab igaühel teatada isikutest, kes ei ole täitnud oma rahalist kohustust. Maksehäirete registreerimise õigus on ettevõtetel, kes on sõlminud lepingu Creditinfoga ning omavad nõudeõigust ehk juriidilist õigust nõuda kohustuste täitmist.
See tähendab, et maksehäirete registreerijaks võib olla laenuandja või see osapool, kellele laenuandja on võlgnevuse üle andnud, näiteks inkassofirma. Need asutused või ettevõtted on õigustatud sisestama maksehäirete teateid vastavasse registeri, et hoiatada teisi potentsiaalseid võlausaldajaid ja finantsasutusi.
Maksehäire saab registreerida järgmistel tingimustel:
On oluline mõista, et maksehäirel on laiemad tagajärjed peale registrite märke. See võib piirata finantsvõimalusi ja mõjutada isegi tööalast konkurentsivõimet, kui krediidiajalugu kontrollitakse. Seetõttu on oluline, et kui sa laenad raha, siis tee seda vastutustundlikult. Ning püüa vältida maksehäireid ning taga regulaarne võlgade tasumine ja hea krediidikäitumine.
Etapid võivad kohati erineda, kuid tavaliselt hõlmavad need järgmist: võlgniku hoiatus, kohtuasja esitamine, kohtuistung, kohtuotsuse tegemine ja võlgniku vara arestimine või sissetulekute kinnipidamine
Võlgnikule tuleb teatada kohtu kaudu esitatud hagist või ametlikust teatisest, mis sisaldab infot võlgnevuse kohta ja õiguslikke samme.
Võlgnikul on õigus vastata kohtuasjale, esitada vastuväiteid ja põhjendusi ning kaaluda võlgade restruktureerimist või läbirääkimisi võlausaldajaga.
Kui võlgnevust ei tasuta vastavalt kohtuotsusele, võivad järgneda vara arestimine, sissetulekute kinnipidamine või muud täitemeetmed. Lisaks võib see mõjutada võlgniku krediidireitingut ja finantsstabiilsust.
Enne võlamenetluse algatamist võiksid võlausaldajad ja võlgnikud kaaluda alternatiive, nagu võla restruktureerimine, võlgade konsolideerimine, võlasumma osaline kustutamine või vabatahtlik võlamakseplaani kokkuleppimine.
Uppdaterad: 4 detsember 2023
Toomas Mägi on Eesti sisulooja ja majandusteemadel ekspert, kes on omandanud suure populaarsuse oma teadmiste ja teavitustööga laenude ja majanduse valdkonnas. Ta on tuntud oma võime poolest keerukaid majanduslikke mõisteid lihtsustada ja neid laiemale publikule arusaadavaks muuta. Toomas Mägi sisulooming keskendub laenudele ja majandusele, pakkudes oma jälgijatele ja lugejatele põhjalikke selgitusi laenutoodete kohta, rahalise planeerimise strateegiatele ning majandusarengutele nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.