Maksehäire on võlgniku poolt rahalise kohustuse rikkumine summas vähemalt 30 eurot, mis on kestnud rohkem kui 45 päeva arvates maksetähtpäevast. Maksehäire aluseks olev võlgnevus peab olema tõene, sissenõutav ja kontrollitud. Maksehäirete infot sisestavad ja kasutavad Eesti krediteerijad erinevatest valdkondadest, et hinnata oma koostöö- või lepingupartnerite maksevõimet ja usaldusväärsust. Maksehäireregistrit haldab Creditinfo Eesti AS.
Maksehäireregister on register, kus on avaldatud eraisikute ja ettevõtete maksehäired ehk võlgnevused. Maksehäirete infot sisestavad ja kasutavad Eesti krediteerijad erinevatest valdkondadest, et hinnata oma koostöö- või lepingupartnerite maksevõimet ja usaldusväärsust. Maksehäireregistrit haldab Creditinfo Eesti AS.
Maksehäirete avaldamisel tuleb järgida andmekaitse põhimõtteid ja seadusi. Maksehäire aluseks olev võlgnevus peab olema tõene, sissenõutav ja kontrollitud. Maksehäire andmeid uuendatakse vastavalt võlasaldole vähemalt üks kord nädalas. Maksehäire lõpetatakse võlgnevuse aluseks oleva kohustuse rikkumise lõppemisel, näiteks võlgnevuse täielikul tasumisel. Lõpetatud maksehäireid avaldatakse registris ettevõtete puhul 7 aastat ja eraisikute puhul kuni 5 aastat pärast maksehäire lõpetamist.
Maksehäireregistris avaldatud info mõjutab oluliselt isiku krediidivõimet ja mainet. Seetõttu on soovitatav vältida maksehäirete tekkimist ja tasuda oma võlad õigeaegselt. Kui maksehäire on juba tekkinud, siis tuleks püüda see võimalikult kiiresti likvideerida. Kui isik ei ole nõus oma maksehäirega või leiab, et see on ekslikult sisestatud, siis saab ta selle vaidlustada Creditinfo Eesti AS’i või andmekaitse inspektsiooni kaudu.
Oma maksehäirete kohta saad teada Creditinfo veebilehelt. Seal saad tasuta vaadata oma ootel, vaidlustatud, kehtivate ja lõpetatud maksehäireid. Samuti saad näha, millised ettevõtted on sinu kohta maksehäireid sisestanud ja millal nad seda tegid. Kui soovid oma maksehäirete raportit jagada kolmanda isikuga, siis saad seda teha lisatasu eest.
Kui sa ei ole nõus oma maksehäirega või leiad, et see on ekslikult sisestatud, siis saad selle vaidlustada järgmiselt:
Maksehäiret saad kustutada ainult siis, kui oled tasunud oma võlad või sõlminud võlausaldajatega maksegraafikud. Kui sa oled seda teinud, siis peavad võlausaldajad lõpetama sinu maksehäired Creditinfo kaudu. Maksehäire lõpetamise kuupäev on võlgnevuse tasumise päev. Pärast maksehäire lõpetamist jääb see registrisse veel kuni 5 aastaks nähtavaks, kuid ei mõjuta enam sinu krediidiskoori ega laenuvõimalusi.
Aktiivne maksehäire mõjutab sinu laenuvõimalusi negatiivselt, sest see näitab, et sa ei ole usaldusväärne maksepartner. Taotledes laenu vaatab laenuandja sinu maksehäireid enne laenuotsuse tegemist ja võib sinu laenutaotluse tagasi lükata või nõuda kõrgemat intressi või lisatagatisi.
Maksehäire mõjutab ka sinu krediidiskoori, mis on numbriline hinnang sinu maksevõimele ja -käitumisele. Mida madalam on sinu krediidiskoor, seda raskem on sul saada soodsaid laenutingimusi. Seetõttu on oluline hoida oma maksehäired minimaalsed või neist üldse hoiduda.
Uppdaterad: 23 oktoober 2023
Toomas Mägi on Eesti sisulooja ja majandusteemadel ekspert, kes on omandanud suure populaarsuse oma teadmiste ja teavitustööga laenude ja majanduse valdkonnas. Ta on tuntud oma võime poolest keerukaid majanduslikke mõisteid lihtsustada ja neid laiemale publikule arusaadavaks muuta. Toomas Mägi sisulooming keskendub laenudele ja majandusele, pakkudes oma jälgijatele ja lugejatele põhjalikke selgitusi laenutoodete kohta, rahalise planeerimise strateegiatele ning majandusarengutele nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.