Laenukalkulaator

Laenukalkulaator on kalkulaator, mida kasutatakse erinevate laenude võrdluseks. Sisestades laenusumma, laenuperioodi, aastase intressi ja igakuise lepingu- või haldustasu juhul kui on, saad arvutada laenu kuumakse, intressimaksed, maksegraafiku ja laenu kogukulu. Näiteks Swedbank pakub mitmesuguseid kalkulaatoreid erinevateks laenudeks nagu kodulaen, väikelaen, autoliising, riiklik õppelaen jne.

Kodulaenukalkulaator

Kodulaenu kalkulaator on laenukalkulaator, mis aitab arvutada kodu ostmiseks või renoveerimiseks vajaliku laenu kuumakse, intressi, perioodi ja kogukulu. Näiteks Swedbanki kodulaenu kalkulaatoriga saad sisestada laenusumma, perioodi ja intressi ning näha tagasimaksegraafikut ja maksepuhkuse võimalust.

LHV kodulaenu kalkulaatoriga saad sisestada kinnisvara ostuhinna ja sissemakse ning näha maksimaalset laenusummat, kuumakset ja intressi. SEB kodulaenu kalkulaatoriga saad sisestada laenusumma ja perioodi ning näha kuumakset ja intressi.

Laenukalkulaator

Kuidas arvutada laenu kogukulu?

Laenu kogukulu on summa, mille pead laenuandjale tagasi maksma laenuperioodi jooksul. Laenu kogukulu arvutamiseks pead teadma laenusummat, laenuperioodi, aastast intressimäära ja kõiki muid laenuga seotud tasusid (näiteks lepingutasu, haldustasu ja muid tasusid.

Laenu kogukulu arvutamiseks on olemas spetsiaalne valem, mida nimetatakse krediidi kulukuse määra valemiks. Krediidi kulukuse määr näitab laenu tegelikku kogukulu aastas protsendina. Mida madalam on krediidi kulukuse määr, seda soodsam on laen.

Krediidi kulukuse määra arvutamiseks saad kasutada ka erinevaid laenukalkulaatoreid, mis teevad arvutused sinu eest ära. Näiteks Swedbanki maksimaalse laenusumma kalkulaatoriga saad sisestada oma sissetuleku ja väljaminekud ning näha, kui suurt laenu saad endale lubada.

Kuidas valida parimat laenu?

Parima laenu valimine sõltub sinu vajadustest, eesmärkidest ja võimalustest. Üldiselt peaksid valima laenu, mis on sinu jaoks kõige soodsam ja sobivam. Selleks võiksid järgida neid samme:

  1. Mõtle läbi, kui palju ja milleks sa laenu vajad. Ära võta rohkem laenu kui vaja, sest see suurendab ka laenu kogukulu.
  2. Võrdle erinevaid laenupakkumisi erinevatelt laenuandjatelt. Vaata nii intressimäära, krediidi kulukuse määra, lepingutasu, haldustasu ja muid tingimusi. Kasuta selleks näiteks laenukalkulaatoreid või laenuvõrdlusportaale, nagu laenkohe.ee.
  3. Vali endale kõige sobivam laenupakkumine ja loe hoolikalt läbi laenulepingu tingimused. Küsi nõu laenuandjalt või nõustajalt, kui sul on küsimusi või kahtlusi.
  4. Allkirjasta laenuleping digitaalselt ja oota raha oma kontole. Jälgi oma maksegraafikut ja maksa laen õigeaegselt tagasi. Vajadusel kasuta maksepuhkuse või refinantseerimise võimalusi.

Uppdaterad: 27 oktoober 2023