Ühisrahastus

Autor: Toomas Mägi Faktikontroll: Robin Raud Uuendatud: 2024/04/01 Sisaldab reklaamilinke
Reklaamiteave
Laenkohe.ee on sõltumatu finantsteenuste võrdlusveebiportaal. Kasutame sidusreklaamilinke, mis tähendab, et saame hüvitist mitmetelt partneritelt. Meie toimetustöö on sõltumatu ja ei ole mõjutatud välistest teguritest.

Ühisrahastus on finantseerimisviis, kus raha kogutakse mitmetelt inimestelt või organisatsioonidelt, et toetada projekte, ettevõtmisi või eraisikute vajadusi, näiteks nagu laenud eraisikule. Selle protsessi käigus kasutatakse veebipõhiseid platvorme, kus inimesed saavad investeerida või anda laene teistele, kes vajavad rahastust.

Võrdle 3 ühisrahastusplatvormi

🏆 Populaarne meie külastajate seas
Laenusumma 500 € - 15000 €
Laenuperiood 3 kuud - 60 kuud
Intress al. 8,99%
Vanus 18 a.
 • Kiired väljamaksed
 • Intress al 8,99%
 • B Secure kaitse
Laenusumma 50 € - 1500 €
Laenuperiood 3 kuud - 5 aastat
Intress al. 22%
Vanus 18 a.
Laenusumma 500 € - 10 000 €
Laenuperiood 3 kuud - 3 aastat
Intress al. 9,9%
Vanus 18 a.
 • Lai valik laene
 • Paindlikud tingimused

Mis on ühisrahastus?

ühisrahastus

Ühisrahastus (inglise keeles crowdfunding) on rahastamis meetod, kus projekti, ettevõtte, laenu või idee rahastamiseks kogutakse väikeste summade panuseid suurelt hulgalt inimestelt. Tavaliselt interneti kaudu. See võimaldab näiteks ettevõtjatel, kunstnike, laenuotsijatel ja teiste projektide algatajatel laenata raha ilma traditsiooniliste rahastamisvõimaluste, nagu laenud või riskikapitali, kasutamata.

Laen inimeselt inimesele võib toimuda erinevates valdkondades, sealhulgas ettevõtluses, kunstis, teadustöös, heategevuses ja isiklikel projektidel, näiteks nagu laenud eraisikule. See võib hõlmata alates väiksematest isiklikest projektidest, nagu raamatu kirjutamine või muusikaalbumi salvestamine, kuni suuremate projektideni, näiteks ettevõtte käivitamine või tootearendus. Ühisrahastusplatvormid pakuvad tavaliselt võimalusi nii heategevuslikeks annetusteks kui ka äri projektide rahastamiseks.

See on kasulik nii projekti algajatele kui ka rahastajatele. Projekti algatajad saavad ligipääsu kapitalile, mida nad võib-olla ei saaks traditsiooniliste rahastus meetodite kaudu, ning nad saavad ka oma projekti turundada ja luua jälgijaskonda. Rahastajad omakorda saavad osaleda huvitavates projektides, toetada algupäraseid ideid ning saada vastutasuks hüvesid või rahalist kasu, kui projekt on edukas.

Populaarsed ühisrahastusplatvormid Eestis 2024

Eestis on mitmeid ühisrahastusplatvorme, mis pakuvad laenu võimalusi eraisikutele. Mõned populaarsed platvormid Eestis, mis võimaldavad laenata kohe eraisikuna, on järgmised:

 1. Bondora on üks vanimaid ja suurimaid Eestis tegutsevaid platvorme. Nad pakuvad võimalust taotleda laenu eraisikutel ning investorid saavad investeerida nendesse laenudesse.
 2. Omaraha on Eesti päritolu, mis pakub lühiajalisi laene eraisikutele. Platvormil saavad laenuvõtjad taotleda laenu erinevateks otstarveteks, näiteks väikelaen või autolaen.
 3. MoneyZen keskendub tarbimislaenude pakkumisele. Eraisikud saavad taotleda laenu MoneyZen’i kaudu ning laenutaotlused hindavad investorid.

Bondora ühisrahastus

Bondora ühisrahastus on platvorm, mis võimaldab inimestel investeerida oma raha Bondora AS-i poolt väljastatud laenudesse, mida taotlevad eraisikud või ettevõtted. See on osalusel põhinev ühisrahastus, mis tähendab, et investorid saavad tulu oma investeeringult, põhinedes laenuvõtjate tagasimaksetel ja intressidel. Bondora on Eestis asutatud ja tegutseb Euroopa Liidu seaduste ja regulatsioonide järgi. See pakub investoritele erinevaid investeerimisvõimalusi, nagu Go & Grow, Portfolio Pro ja Portfolio Manager, mis erinevad riski, tootluse ja likviidsuse poolest. Bondora on populaarne platvorm, mis on alates 2009. aastast teeninud investoritele üle 400 miljoni euro intressitulu.

Parimad ühisrahastusplatvormid Eestis

Kuidas me hindame ühisrahastusplatvorme?

Meie laenkohe.ee meeskond hindab ühisrahastusplatvorme järgmiste kriteeriumite alusel.

 1. Uurime platvormi tausta ja ajalugu. Kui kaua on nad tegutsenud? Millised on nende kasutajate tagasisided ja hinnangud?
 2. Kontrollime, kas platvorm on reguleeritud finantsasutuste poolt. Litsentsid annavad kindlustunde, et platvorm järgib seadusi ja eeskirju.
 3. Vaatame, millist tüüpi laene platvorm pakub. Kas see on väikelaenude, kinnisvaraprojektide või mõne muu valdkonna platvorm?
 4. Teeme kindlaks, millised on intressimäärad ja teenustasud. Mõned platvormid võtavad teenustasu investeeringute eest.
 5. Kaardistame investeerimisega seotud riske. Kas laenud on tagatud? Kuidas platvorm tegeleb võlgnikega?
 6. Platvormi lihtne kasutamine on oluline. Vaatame, kui mugav on investeerimine, laenamine mobiiliga ja portfelli jälgimine.
 7. Mõned platvormid pakuvad automaatset investeerimist vastavalt eelnevalt seadistatud kriteeriumidele. See on mugav viis investeerida.

Laen inimeselt inimesele – kiired faktid

Laen inimeselt inimesele
 1. Need on muutnud rahastamise demokraatlikumaks
 2. Sellel on mitmeid erinevaid vorme
 3. On kogunud populaarsust paljudes valdkondades, näiteks nagu kunst, tehnoloogia ja laenud eraisikule.

Mida on vaja laenamiseks?

Laenamiseks crowdfundingu kaudu on vaja täitsa mõningaid olulisi aspekte:

 1. Valige usaldusväärne platvorm, mis võimaldab eraisikutel laenata raha. Paljud ühisrahastusplatvormid on suunatud ettevõtetele või projektidele, kuid on olemas ka platvormid, mis võimaldavad eraisikutel laenata ja laene anda. Tutvu nendega allpool. 
 2. Enne laenamist pead end registreerima ning läbima taustakontrolli ja kinnitamisprotsessi. See on vajalik usaldusväärsuse ja turvalisuse tagamiseks nii laenuvõtjatele kui ka laenuandjatele.
 3. Pärast registreerimist pead esitama laenutaotluse. Laenutaotluse protsess võib erineda sõltuvalt platvormist, kuid tavaliselt peab esitama teavet oma finantsolukorra, tagasimaksevõime ja laenu otstarbe kohta.
 4. Kui sinu laenutaotlus heaks kiidetakse, lepite laenuandjaga kokku laenu tingimustes, sealhulgas laenatava summa, intressimäär, tagasimaksegraafik ja muud olulised tingimused. Need tingimused varieeruvad sõltuvalt platvormist ja kokkuleppest laenuandjaga.

On oluline märkida, et laenates crowdfundingu kaudu, pead siiski olema vastutustundlik ja hoolikalt hindama oma võimeid laenu tagasi maksta. Lisaks tuleks enne laenamist hoolikalt läbi lugeda platvormi tingimused ja tasud ning veenduda, et mõistad laenutingimusi ja riske.

Kas ühisrahastuse laen sobib eraisikutele?

ühisrahastus laen

Selline laenu vorm eraisikule võib sobida mitmesugustele inimestele sõltuvalt nende vajadustest ja finantsolukorrast. Crowdfundingu platvormid pakuvad võimalust saada laenu otse teistelt eraisikutelt või investoritelt, ühendades laenuvõtjad ja laenuandjad veebipõhise platvormi kaudu.

Sobivus ühisrahastuse laenuks sõltub mitmest tegurist:

 1. Enamik platvorme hindab laenuvõtjate krediidiskoori, et hinnata nende maksevõimet ja riskitaset. Mida parem on sinu krediidiskoor, seda tõenäolisemalt on saada soodsamaid laenutingimusi.
 2. See laen sobib hästi erinevateks vajadusteks, näiteks võlgade refinantseerimislaenuks, kodu renoveerimiseks, ettevõtte käivitamiseks, hüpoteeklaenuks või muudeks isiklikeks eesmärkideks. Oluline on selgitada välja, kas platvorm pakub laene, mis vastavad sinu konkreetsele laenu vajadusele.
 3. Enne laenu taotlemist tuleks hoolikalt hinnata oma finantsolukorda. Laenuvõtjal peaks olema piisav sissetulek ja maksevõimekus, et laenu tagasi maksta vastavalt kokkulepitud tingimustele. Finantsvõimelisus ja stabiilsus on olulised tegurid, mis mõjutavad laenu taotlemise sobivust.

On oluline märkida, et iga platvorm seadistab oma kriteeriumid ja nõuded laenu taotluste hindamiseks. Mõned ühisrahastusplatvormid võivad olla suunatud konkreetsetele laenutaotlejatele, näiteks väikelaenudele või ettevõtluslaenudele spetsialiseerunud platvormid.


Ühisrahastus – kuidas laenata raha?

kuidas laenata - ühisrahastus

Ühisrahastuselt laenu taotlemise protsess võib sõltuda konkreetsest platvormist, kuid üldiselt järgnevad sarnased sammud:

 1. Uuri erinevaid platvorme ja vali endale sobivaim. Uuri nende tingimusi, intressimäärasid, laenusummasid ja muud olulist teavet, et leida platvorm, mis vastab sinu vajadustele.
 2. Registreeri end platvormil kasutajaks. Selleks tuleb täita registreerimisvorm, kus palutakse sisestada isikuandmeid ja vajalikku teavet.
 3. Esita laenutaotlus: Logi sisse oma kontole ja leia laenutaotluse esitamise või taotlusvorm. Täida kõik nõutud väljad, sealhulgas laenusumma, laenuperiood, tagasimakse viis ja muu oluline teave.
 4. Mõned platvormid võivad nõuda täiendavat dokumentatsiooni, et hinnata sinu krediidivõimet ja usaldusväärsust. Näiteks võib olla vajalik esitada palgatõendid, pangakonto väljavõtted või muud finantsandmed.
 5. Pärast laenutaotluse esitamist hakkavad investorid või teised kasutajad sinu taotlust hindama. Nad saavad teha laenupakkumisi ja pakkuda sulle erinevaid intressimäärasid ja tingimusi.
 6. Kui sulle tehakse laenupakkumisi, saad neid hoolikalt läbi vaadata ja võrrelda. Arvesta intressimäärasid, laenu tingimusi ja muid aspekte, et valida sulle sobivaim pakkumine.
 7. Kui oled valinud sobiva laenupakkumise, tuleb sul sõlmida laenuleping. Loe leping hoolikalt läbi ja veendu, et sa mõistad kõiki tingimusi enne allkirjastamist.
 8. Pärast laenulepingu allkirjastamist väljastatakse sulle laenusumma. See võib toimuda koheselt või võib võtta aega sõltuvalt platvormi protsessidest.

Ühisrahastuse laen ettevõttele

Ühisrahastuse laen ettevõttele

Ühisrahastuse laen ettevõttele võib olla kas laenupõhine või investeeringupõhine. Laenupõhine crowdfunding tähendab, et ettevõte saab laenu intressi ja tagasimaksegraafiku alusel. Investeeringupõhine ühisrahastus tähendab, et ettevõte pakub laenuandjatele vastutasuks osalust, võlakirja või osa projekti tulust. See laen ettevõttele võib olla tagatud või tagatiseta, sõltuvalt laenuandja ja laenuvõtja kokkuleppest.

Seoses laenutaotlusega ühisrahastuselt peab ettevõte peab olema valmis esitama oma finants- ja äriplaanid, läbima krediidikontrolli ja vastama laenuandjate küsimustele. Ettevõte peab olema kindel, et suudab laenu tagasi maksta lepingus sätestatud tingimustel, vastasel juhul võib kaotada oma vara, maine või isegi osaluse.

Kuidas investeerida ühisrahastuslaenudesse?

Ühisrahastus ehk P2P laenamine on suurepärane viis, kuidas täieliku investeerimisvõhikuna hakata kiirelt ja lihtsalt oma sissetulekut kasvatama passiivselt. Siin on mõned sammud, kuidas ühisrahastusse investeerida:

 1. Ühisrahastusplatvorme on mitmeid, kuid kõik neist ei paku parimaid tingimusi. Laenkohe.ee on koostanud usaldusväärsete ühisrahastusplatvormide võrdluse, et saaksid kiirelt leida endale sobivaima platvormi.
 2. Vali sobiv ühisrahastusplatvorm ja ava konto. Seejärel läbi isikutuvastus vastavalt platvormi nõuetele.
 3. Kui konto on avatud, saad hakata investeerima. Vali sobivad laenud vastavalt oma riskitaluvusele ja eesmärkidele. Mõned platvormid pakuvad ka Auto Invest funktsiooni, mis võimaldab automaatselt investeerida vastavalt eelnevalt seadistatud kriteeriumidele.

Hea teada:

Ühisrahastus võib olla riskantne, eriti tagatiseta laenude puhul. Ka kinnisvarapõhine ühisrahastus ei pruugi alati olla turvaline, kuna ka äriprojektidega võib vahel kiiva kiskuda.

Ühisrahastus ja tulumaks

Ühisrahastus ja tulumaks on seotud teemad, sest ühisrahastuse kaudu saadud tulu on maksustatav Eesti tulumaksuseaduse järgi. Tulu liigid ja nende maksustamine sõltuvad sellest, kas tegemist on laenupõhise, osalusel põhineva või annetusel põhineva ühisrahastusega, samuti sellest, kas ühisrahastuse osapool on residendist või mitteresidendist füüsiline või juriidiline isik. Üldiselt kehtivad järgmised põhimõtted:

 • Laenupõhise ühisrahastuse korral peab laenu andja deklareerima ja maksma tulumaksu saadud intressitulult, maha arvates laenu andmisega seotud kulud. Laenu saaja peab deklareerima ja maksma tulumaksu laenu tagasimaksmisel saadud tulult, maha arvates laenu saamisega seotud kulud.
 • Osalusel põhineva ühisrahastuse korral peab investeerija deklareerima ja maksma tulumaksu saadud dividenditulult, kasumiosalt või osaluse müügist saadud tulult. Investeeringu saaja peab deklareerima ja maksma tulumaksu investeeringu tagasimaksmisel saadud tulult, maha arvates investeeringu saamisega seotud kulud.
 • Annetusel põhineva ühisrahastuse korral ei ole tavaliselt tegemist maksustatava tuluga, kui annetuse saaja ei paku annetajale vastutasuks mingit hüve. Kui annetuse saaja pakub annetajale vastutasuks mingit hüve, siis peab annetuse saaja deklareerima ja maksma tulumaksu saadud tulult, maha arvates annetuse saamisega seotud kulud. Annetaja ei pea deklareerima ega maksma tulumaksu annetuse tegemiselt.

Ühisrahastuse kaudu saadud tulu deklareerimiseks ja maksustamiseks on vaja esitada tuludeklaratsioon Maksu- ja Tolliametile. Tuludeklaratsiooni esitamise tähtaeg on 31. märts järgneval aastal. Tuludeklaratsiooni saab esitada elektrooniliselt e-MTA-s või paberil Maksu- ja Tolliameti teenindusbüroos. Ühisrahastuse kaudu saadud tulu maksustamise määr on 22%, kuid sellest võib teatud tingimustel teha mahaarvamisi, näiteks maksuvaba tulu, eluasemelaenu intressid, koolituskulud, annetused jms.

Eeliseid

 • Laenusaajatele võimaldab see juurdepääsu rahastamisele, mida traditsioonilised pangad või muud institutsioonid ei pruugi pakkuda.
 • Investeerijatele annab see võimaluse saada kasumit oma investeeringutest, mis võivad olla suuremad kui traditsiooniliste investeerimisvõimaluste puhul.
 • See võib aidata kaasa uuenduslike projektide, alustavate ettevõtete või heategevusprojektide toetamisele.

Puudused

 • Laenuandjatele või investeerijatele võib esineda krediidiriske, kuna laenuvõtjad võivad võimetusel laenu tagasi maksta või projektid võivad ebaõnnestuda.
 • Puudub tagatis, mis tähendab, et investeeringud või laenud võivad olla suurema riskiga võrreldes traditsiooniliste pangalaenudega.
 • Aeglasem laenuprotsess.

Statistika ühisrahastus

Minimaalne laenusumma 50 €
Maksimaalne laenusumma 15,000 €
Intress 8,99%
Laenuperiood 3 kuud – 5 aastat
Raha kohe kätte 0 tk

Korduma kippuvad küsimused

Kas laen ühisrahastuselt mõjutab minu krediidiskoori?

Jah, need laenud mõjutavad krediidiskoori sarnaselt traditsiooniliste laenudega, kuna need kuvatakse krediidiraportis. Kui teed õigeaegselt tagasimakseid, võib see mõjutada sinu krediidiskoori positiivselt, kuid viivitused või vaegtagasimaksed võivad seda kahjustada.

Mis on Eesti ühisrahastuse litsents?

Eesti ühisrahastuse litsentsi omandamine pakub juurdepääsu õitsevale ELi turule, suurendab usaldusväärsust ja tugevdab investorite kaitset, soodustades innovaatilisi rahastamisvõimalusi.

Uuendatud: 1 aprill 2024