Ühisrahastus

Ühisrahastus on finantseerimisviis, kus raha kogutakse mitmetelt inimestelt või organisatsioonidelt, et toetada projekte, ettevõtmisi või eraisikute vajadusi, näiteks nagu laenud eraisikule. Selle protsessi käigus kasutatakse veebipõhiseid platvorme, kus inimesed saavad investeerida või anda laene teistele, kes vajavad rahastust.

Võrdle kõiki laenupakkumisi

🏆 Populaarne meie külastajate seas
Laenusumma 100 € - 10000 €
Laenuperiood 3 kuud - 60 kuud
Intress al. 25,83%
Vanus 18 a.
Laenusumma 50 € - 1500 €
Laenuperiood 3 kuud - 5 aastat
Intress al. 22%
Vanus 18 a.
Laenusumma 400 € - 10 000 €
Laenuperiood 3 kuud - 3 aastat
Intress al. 9,9%
Vanus 18 a.
 • Lai valik laene
 • Paindlikud tingimused

Mis on ühisrahastus?

ühisrahastus

Ühisrahastus (inglise keeles crowdfunding) on rahastamis meetod, kus projekti, ettevõtte, laenu või idee rahastamiseks kogutakse väikeste summade panuseid suurelt hulgalt inimestelt. Tavaliselt interneti kaudu. See võimaldab näiteks ettevõtjatel, kunstnike, laenuotsijatel ja teiste projektide algatajatel laenata raha ilma traditsiooniliste rahastamisvõimaluste, nagu laenud või riskikapitali, kasutamata.

Crowdfunding võib toimuda erinevates valdkondades, sealhulgas ettevõtluses, kunstis, teadustöös, heategevuses ja isiklikel projektidel, näiteks nagu laenud eraisikule. See võib hõlmata alates väiksematest isiklikest projektidest, nagu raamatu kirjutamine või muusikaalbumi salvestamine, kuni suuremate projektideni, näiteks ettevõtte käivitamine või tootearendus. Ühisrahastusplatvormid pakuvad tavaliselt võimalusi nii heategevuslikeks annetusteks kui ka äri projektide rahastamiseks.

See on kasulik nii projekti algajatele kui ka rahastajatele. Projekti algatajad saavad ligipääsu kapitalile, mida nad võib-olla ei saaks traditsiooniliste rahastus meetodite kaudu, ning nad saavad ka oma projekti turundada ja luua jälgijaskonda. Rahastajad omakorda saavad osaleda huvitavates projektides, toetada algupäraseid ideid ning saada vastutasuks hüvesid või rahalist kasu, kui projekt on edukas.

Populaarsed ühisrahastusplatvormid Eestis 2023

Eestis on mitmeid ühisrahastusplatvorme, mis pakuvad laenu võimalusi eraisikutele. Mõned populaarsed platvormid Eestis, mis võimaldavad laenata kohe eraisikuna, on järgmised:

 1. Bondora on üks vanimaid ja suurimaid Eestis tegutsevaid platvorme. Nad pakuvad võimalust taotleda laenu eraisikutel ning investorid saavad investeerida nendesse laenudesse.
 2. Creditstar on Eesti päritolu, mis pakub lühiajalisi laene eraisikutele. Platvormil saavad laenuvõtjad taotleda laenu erinevateks otstarveteks, näiteks väikelaen või autolaen.
 3. MoneyZen keskendub tarbimislaenude pakkumisele. Eraisikud saavad taotleda laenu MoneyZen’i kaudu ning laenutaotlused hindavad investorid.
parimad ühisrahastuplatvormid Eestis

Ühisrahastus – kiired faktid

 1. Need on muutnud rahastamise demokraatlikumaks
 2. Sellel on mitmeid erinevaid vorme
 3. On kogunud populaarsust paljudes valdkondades, näiteks nagu kunst, tehnoloogia ja laenud eraisikule.

Kas eraisikud tohivad laenata raha ühisrahastusest ja mida on vaja laenamiseks?

Jah, eraisikud võivad ühisrahastuse kaudu laenata raha. Selline laenamine toimub tavaliselt läbi platvormide, mis võimaldavad laenuandjatel (rahastajatel) ja laenuvõtjatel (eraisikutel) omavahel kokku leppida laenu tingimustes.

Laenamiseks crowdfundingu kaudu on vaja täitsa mõningaid olulisi aspekte:

 1. Valige usaldusväärne platvorm, mis võimaldab eraisikutel laenata raha. Paljud ühisrahastusplatvormid on suunatud ettevõtetele või projektidele, kuid on olemas ka platvormid, mis võimaldavad eraisikutel laenata ja laene anda. Tutvu nendega allpool. 
 2. Enne laenamist pead end registreerima ning läbima taustakontrolli ja kinnitamisprotsessi. See on vajalik usaldusväärsuse ja turvalisuse tagamiseks nii laenuvõtjatele kui ka laenuandjatele.
 3. Pärast registreerimist pead esitama laenutaotluse. Laenutaotluse protsess võib erineda sõltuvalt platvormist, kuid tavaliselt peab esitama teavet oma finantsolukorra, tagasimaksevõime ja laenu otstarbe kohta.
 4. Kui sinu laenutaotlus heaks kiidetakse, lepite laenuandjaga kokku laenu tingimustes, sealhulgas laenatava summa, intressimäär, tagasimaksegraafik ja muud olulised tingimused. Need tingimused varieeruvad sõltuvalt platvormist ja kokkuleppest laenuandjaga.

On oluline märkida, et laenates ühisrahastuse kaudu, pead siiski olema vastutustundlik ja hoolikalt hindama oma võimeid laenu tagasi maksta. Lisaks tuleks enne laenamist hoolikalt läbi lugeda platvormi tingimused ja tasud ning veenduda, et mõistad laenutingimusi ja riske.

Kas ühisrahastuse laen sobib eraisikutele?

Selline laenu vorm eraisikule võib sobida mitmesugustele inimestele sõltuvalt nende vajadustest ja finantsolukorrast. Crowdfundingu platvormid pakuvad võimalust saada laenu otse teistelt eraisikutelt või investoritelt, ühendades laenuvõtjad ja laenuandjad veebipõhise platvormi kaudu.

Sobivus ühisrahastuse laenuks sõltub mitmest tegurist:

 1. Enamik platvorme hindab laenuvõtjate krediidiskoori, et hinnata nende maksevõimet ja riskitaset. Mida parem on sinu krediidiskoor, seda tõenäolisemalt on saada soodsamaid laenutingimusi.
 2. See laen sobib hästi erinevateks vajadusteks, näiteks võlgade refinantseerimislaenuks, kodu renoveerimiseks, ettevõtte käivitamiseks, hüpoteeklaenuks või muudeks isiklikeks eesmärkideks. Oluline on selgitada välja, kas platvorm pakub laene, mis vastavad sinu konkreetsele laenu vajadusele.
 3. Enne laenu taotlemist tuleks hoolikalt hinnata oma finantsolukorda. Laenuvõtjal peaks olema piisav sissetulek ja maksevõimekus, et laenu tagasi maksta vastavalt kokkulepitud tingimustele. Finantsvõimelisus ja stabiilsus on olulised tegurid, mis mõjutavad laenu taotlemise sobivust.

On oluline märkida, et iga platvorm seadistab oma kriteeriumid ja nõuded laenu taotluste hindamiseks. Mõned ühisrahastusplatvormid võivad olla suunatud konkreetsetele laenutaotlejatele, näiteks väikelaenudele või ettevõtluslaenudele spetsialiseerunud platvormid.


Ühisrahastus – kuidas laenata raha?

kuidas laenata - ühisrahastus

Ühisrahastuselt laenu taotlemise protsess võib sõltuda konkreetsest platvormist, kuid üldiselt järgnevad sarnased sammud:

 1. Uuri erinevaid platvorme ja vali endale sobivaim. Uuri nende tingimusi, intressimäärasid, laenusummasid ja muud olulist teavet, et leida platvorm, mis vastab sinu vajadustele.
 2. Registreeri end platvormil kasutajaks. Selleks tuleb täita registreerimisvorm, kus palutakse sisestada isikuandmeid ja vajalikku teavet.
 3. Esita laenutaotlus: Logi sisse oma kontole ja leia laenutaotluse esitamise või taotlusvorm. Täida kõik nõutud väljad, sealhulgas laenusumma, laenuperiood, tagasimakse viis ja muu oluline teave.
 4. Mõned ühisrahastusplatvormid võivad nõuda täiendavat dokumentatsiooni, et hinnata sinu krediidivõimet ja usaldusväärsust. Näiteks võib olla vajalik esitada palgatõendid, pangakonto väljavõtted või muud finantsandmed.
 5. Pärast laenutaotluse esitamist hakkavad investorid või teised kasutajad sinu taotlust hindama. Nad saavad teha laenupakkumisi ja pakkuda sulle erinevaid intressimäärasid ja tingimusi.
 6. Kui sulle tehakse laenupakkumisi, saad neid hoolikalt läbi vaadata ja võrrelda. Arvesta intressimäärasid, laenu tingimusi ja muid aspekte, et valida sulle sobivaim pakkumine.
 7. Kui oled valinud sobiva laenupakkumise, tuleb sul sõlmida laenuleping. Loe leping hoolikalt läbi ja veendu, et sa mõistad kõiki tingimusi enne allkirjastamist.
 8. Pärast laenulepingu allkirjastamist väljastatakse sulle laenusumma. See võib toimuda koheselt või võib võtta aega sõltuvalt platvormi protsessidest.

Ühisrahastuse eelised ja puudused

Ühisrahastusplatvormidel on tavaliselt erinevad kategooriad, nagu ettevõtluslaenud, tarbimislaenud, kinnisvarainvesteeringud või heategevusprojektid. Laenuvõtjad esitavad oma rahastamisvajadused ja investeerijad saavad valida, milliseid projekte nad soovivad toetada või millistele laenutaotlejatele nad soovivad laenu anda.

Sellel on mitmeid eeliseid, näiteks:

 1. Laenusaajatele võimaldab see juurdepääsu rahastamisele, mida traditsioonilised pangad või muud institutsioonid ei pruugi pakkuda.
 2. Investeerijatele annab see võimaluse saada kasumit oma investeeringutest, mis võivad olla suuremad kui traditsiooniliste investeerimisvõimaluste puhul.
 3. See võib aidata kaasa uuenduslike projektide, alustavate ettevõtete või heategevusprojektide toetamisele.

Samas on ka mõningaid riskid:

 1. Laenuandjatele või investeerijatele võib esineda krediidiriske, kuna laenuvõtjad võivad võimetusel laenu tagasi maksta või projektid võivad ebaõnnestuda.
 2. Puudub tagatis, mis tähendab, et investeeringud või laenud võivad olla suurema riskiga võrreldes traditsiooniliste pangalaenudega.
 3. Aeglasem laenuprotsess.

Statistika ühisrahastus

Minimaalne laenusumma 50 €
Maksimaalne laenusumma 10,000 €
Intress 9,9%
Laenuperiood 3 kuud – 5 aastat
Raha kohe kätte 0 tk

KKK

Kas laen ühisrahastuselt mõjutab minu krediidiskoori?

Jah, need laenud mõjutavad krediidiskoori sarnaselt traditsiooniliste laenudega, kuna need kuvatakse krediidiraportis. Kui teed õigeaegselt tagasimakseid, võib see mõjutada sinu krediidiskoori positiivselt, kuid viivitused või vaegtagasimaksed võivad seda kahjustada.

Uuendatud: 27 november 2023