Krediitkaart

Krediitkaart on pangakaart, mis võimaldab sul teha mitmesuguseid makseid kaupade ja teenuste eest, kasutades panga poolt antud krediidilimiiti. Krediitkaardi kasutamisel võtad sa laenu pangalt ja pead selle tagasi maksma kokkulepitud tingimustel.

Erinevad krediitkaartide tüübid

Krediitkaartide tüübid võivad erineda sõltuvalt panga või finantsasutuse pakkumisest ja tingimustest. Üldiselt võib krediitkaardid jagada kolme rühma:

Krediitkaart
  1. Määratud tagasimaksega krediitkaart – selle kaardi puhul on sul võimalik kasutada krediiti intressivabalt kindla perioodi jooksul (tavaliselt 1 kuu). Kui sa maksad kogu laenusumma tagasi selle perioodi jooksul, siis ei pea sa intressi maksma. Kui sa ei maksa kogu laenusummat tagasi, siis hakkab sulle arvestatama intressi ja pank võtab sinult raha maha automaatselt .
  2. Vaba tagasimaksega krediitkaart – selle kaardi puhul on sul võimalik valida ise tagasimaksmise kuupäev ja summa, millest viimast võib osakute kaupa tasuda. Kui sa maksad raha limiteeritud päevade jooksul ära, siis ei pea selle pealt intressi tasuma. Keskeltläbi pakutakse limiidiks 30-60 päeva. Tihti on kõrgema taseme krediitkaartidel liberaalsemad tagasimaksmise tähtajad. Kui lähed kehtestatud piirist üle, siis jõuabki kätte aeg intresse tasuda.
  3. Püsimaksega krediitkaart – selle kaardi puhul pead sa tagasi maksma kindla summa iga kuu lepingus fikseeritud kuupäeval. Püsimaksega krediitkaardi puhul on võimalik teha lisasissemakseid, suurendades sellega kaardi ostujõudu.

Lisaks on olemas ka virtuaalkaardid, mis on digiteeritud krediitkaardid, mida saab kasutada ainult internetis ostlemiseks. Neid kaarte füüsiliselt ei eksisteeri ja neid ei saa kasutada sularaha väljavõtmiseks ega muudeks tehinguteks. Mitmed laenuandjad pakuvad enda krediidikontoga lisaks krediitkaarti ehk siis kaarti, mis on ühenduses krediidikontoga.

Kuidas valida parimat krediitkaarti?

Parima krediitkaardi valimine sõltub sinu vajadustest, eelistustest ja võimalustest. Siin on mõned näpunäited, mida arvestada krediitkaardi valimisel:

  • Mõtle, kui palju ja kui tihti sa krediitkaarti kasutada plaanid. See aitab sul valida sobiva krediidilimiidi ja tagasimakse perioodi.
  • Võrdle erinevate pankade ja finantsasutuste pakkumisi ja tingimusi. Vaata, milline on intressimäär, kuutasu, lepingutasu, haldustasu, sularaha väljavõtmise tasu jne. Arvuta välja krediidi kulukuse määr ja tagasimaksete summa.
  • Vali krediitkaart, mis pakub sulle lisaväärtust. Näiteks reisikindlustus, boonuspunktid, soodustused jne. Kuid ära lase end nendest liigselt mõjutada, vaid vaata ka teisi tingimusi.
  • Vali krediitkaart, mis sobib sinu makseharjumustega. Näiteks kui sa tahad maksta kogu laenusumma tagasi kohe või lühikese aja jooksul, siis vali määratud tagasimaksega krediitkaart. Kui sa tahad ise valida tagasimaksmise kuupäeva ja summa, siis vali vaba tagasimaksega krediitkaart. Kui sa tahad maksta kindla summa iga kuu, siis vali püsimaksega krediitkaart.
  • Vali krediitkaart, mis on turvaline ja mugav kasutada. Näiteks virtuaalkaart internetis ostlemiseks või Google Pay lisamine mobiilimakseteks. Kontrolli ka seda, kas pank pakub kaardi blokeerimise võimalust juhuks, kui kaart peaks kaduma või varastatama.

Kuidas taotleda krediitkaarti?

Krediitkaarti saad taotleda tavaliselt panga või finantsasutuse kodulehel või kontoris. Selleks pead täitma taotlusvormi, kus sa pead sisestama oma isiku- ja kontaktandmed, sissetuleku ja kohustuste andmed, soovitud krediidilimiidi ja tagasimakse perioodi jne. Samuti pead esitama kehtiva isikut tõendava dokumendi (ID-kaart, pass või juhiluba) ja vajadusel ka tõendi oma sissetuleku kohta (palgatõend, pensionitõend, väljavõte pangakontolt jne).

Pank või finantsasutus kontrollib sinu taotlust ja teeb otsuse, kas anda sulle krediitkaart või mitte. Otsus tehakse tavaliselt paari päeva jooksul. Kui otsus on positiivne, siis saad sõlmida krediitkaardi lepingu ja saada oma krediitkaardi kas posti teel või kätte kontorist. Kui otsus on negatiivne, siis saad teada põhjuse, miks sulle krediitkaarti ei antud. Võimalik, et pead parandama oma krediidiajalugu, suurendama oma sissetulekut või vähendama oma kohustusi.

Milliseid alternatiive on krediitkaardile?

Krediitkaardi alternatiivid on teised maksevahendid, mis võivad olla odavamad, turvalisemad või sobivamad sinu vajadustele. Mõned näited krediitkaardi alternatiividest on:

  • Deebetkaart on pangakaart, mis võimaldab sul teha makseid oma pangakontol oleva raha eest. Deebetkaardiga ei saa sa laenu võtta ega intressi maksta, kuid sa pead olema kindel, et sul on piisavalt raha oma kontol. Deebetkaart on hea valik, kui sa tahad hoida oma kulutused kontrolli all ja vältida võlgnevusi1.
  • E-rahakott on digitaalne rahakott, mis võimaldab sul teha makseid internetis või mobiilirakendustes. E-rahakotiga saad siduda oma pangakonto, deebetkaardi või krediitkaardi ja kasutada neid maksevahendeid mugavalt ja kiirelt. E-rahakott on hea valik, kui sa teed palju oste internetis või eelistad kontaktivabasid makseid. Mõned populaarsed e-rahakotid on Google Pay, Apple Pay, PayPal jne.
  • Krüptokaart on spetsiaalne deebetkaart, mis võimaldab sul teha makseid krüptoraha kasutades. Krüptokaardiga saad vahetada oma krüptoraha eurodeks kaardi kaudu ja kasutada seda nagu tavalist deebetkaarti. Krüptokaart on hea valik, kui sa omad krüptoraha ja tahad seda kasutada igapäevastes ostudes. Mõned näited krüptokaartidest on Binance Visa Card, Wirex Card jne.

Krediitkaart ilma sissetulekuta või maksehäiretega?

Krediitkaarti on võimalik taotleda ka ilma sissetulekuta või maksehäiretega, kuid see on väga raske ja kulukas. Enamik panku ja finantsasutusi ei anna krediitkaarti, kui sul puudub regulaarne ja piisav sissetulek või kui sul on aktiivsed maksehäired. See on seotud suurema riskiga, et sa ei suuda tagasi maksta laenu ja intressi. Kui sa tahad taotleda krediitkaarti ilma sissetulekuta või maksehäiretega, siis pead arvestama järgmistega:

  • Sa pead leidma erandliku pakkumise, mis lubab sul taotleda krediitkaarti ilma sissetulekuta või maksehäiretega. Selliseid pakkumisi on väga vähe ja need võivad olla ebausaldusväärsed või petlikud.
  • Sa pead olema valmis maksma väga kõrget intressi ja muid tasusid, mis muudavad krediitkaardi kasutamise väga kulukaks. Krediitkaardi intressimäär võib olla kuni 50% aastas või rohkem.
  • Sa pead olema valmis esitama lisatagatisi või leidma käendaja, kes vastutab sinu laenu eest, kui sa ise seda ei maksa. See tähendab, et sa paned ohtu oma või kellegi teise vara või raha.
  • Sa pead olema valmis tegema regulaarseid tagasimakseid, et vältida veelgi suuremaid intresse ja viiviseid. Kui sa ei maksa oma laenu tagasi õigeaegselt, siis võib see halvendada veelgi sinu krediidiajalugu ja raskendada tulevikus laenu saamist.
  • Seega, krediitkaardi taotlemine ilma sissetulekuta või maksehäiretega ei ole soovitatav ega mõistlik. Kui sa vajad lisaraha, siis on parem otsida muid alternatiive, näiteks deebetkaart, e-rahakott, krüptokaart jne. Või proovida parandada oma sissetulekut ja krediidiajalugu, et saada paremaid tingimusi laenu saamiseks.

Krediitkaardi eelised

  • Saad osta soovitud kaupa või teenust kohe, ilma et peaksid koguma suurt summat raha.
  • Saad tasuda kauba või teenuse eest osade kaupa, vastavalt oma võimalustele ja eelarvele.
  • Saad valida endale sobiva krediidilimiidi suuruse ja tagasimakse perioodi.
  • Saad kasutada intressivaba perioodi, mis tähendab, et kui maksad kogu laenusumma tagasi kindla aja jooksul (tavaliselt 30-60 päeva), siis ei pea sa intressi maksma.
  • Saad kasutada krediitkaarti välismaal reisides, broneerida hotelli, lennupileteid, rendiautot jne. Mõned krediitkaardid pakuvad ka lisateenuseid nagu reisikindlustus, boonuspunktid, soodustused jne.

Krediitkaardi puudused

  • Saad võtta endale liiga suure kohustuse, mida ei suuda hiljem täita.
  • Saad maksta rohkem intresse ja muid tasusid, kui laenaksite raha pangast või muust allikast. Kui sa ei maksa laenusummat tagasi intressivaba perioodi jooksul, siis hakkab sulle arvestatama intressi, mis võib olla väga kõrge.
  • Saad kaotada oma kauba või teenuse, kui te ei maksa krediitkaardi arvet õigeaegselt ja korrektselt. Pank võib nõuda sinult laenu tagasimaksmist kohe ja täies ulatuses ning sulgeda sinu krediitkaardi.
  • Saad halvendada oma krediidiajalugu, kui te ei maksa krediitkaardi arvet õigeaegselt ja korrektselt. See võib mõjutada sinu võimalusi saada tulevikus laenu või muud finantsteenust.

Kokkuvõttes on krediitkaart kasulik vahend, kui sa seda mõistlikult ja vastutustundlikult kasutad. Enne krediitkaardi taotlemist tutvu hoolikalt lepingu tingimustega ja pea nõu asjatundjaga. Võrdle erinevaid pakkumisi ja vali endale sobivaim lahendus.